مقالات

تمیز کردن جواهرات طلا در منزل ؟!

آیا شما زرق و برق طلا را دوست ندارید؟ هیچ بانویی هرگز نگفته است که زیورآلات زیادی دارد! اما همانطور که اکثر زنان و مردان طلا را دوست دارند ، آنها از این که جواهراتشان درخشش اصلی خود را از دست می دهند نیز وحشت دارند. تصور اینکه برای تمیز کردن آن باید به یک متخصص مراجعه کنید ، انسان را دچار سردرگمی و ناراحتی می کند.

با این حال ، روش های ساده ای برای تمیز و درخشان نگه داشتن زیور آلات طلا وجود دارد. همه کارها را می توانید خودتان در خانه انجام دهید. در این مقاله هر آنچه در مورد تمیز کردن جواهرات و زیورآلات طلای خود باید بدانید را برایتان بازگو می کنیم ، با ما همراه باشید .

چه چیزی باعث لکه شدن جواهرات و زیورآلات طلا می شود؟

قبل از شروع صحبت در مورد نکات تمیز کردن زیور آلات طلا ، مهم است که ما عواملی را که باعث آسیب به آنها می شود شناسایی کنیم . دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود هر دو جواهرات طلای جدید و قدیمی به مرور زمان درخشش خود را از دست بدهند. مقصر اصلی اینکه چرا جواهرات طلای شما براقیت طبیعی خود را از دست می دهند ، چیست ؟

– بله ، درست حدس زدید – استفاده منظم است. هرچه بیشتر آنها را استفاده می کنید ، براقیت و درخشش آنها کمتر می شود. اما این همه ماجرا نیست. از آلودگی گرفته تا مواد آرایشی و شیمیایی روزمره ، عوامل زیادی در کاهش درخشش طبیعی طلا تأثیرگذار هستند. حتی عطرهای سایشی و مرطوب کننده هایی که روی بدن خود استفاده می کنید،  می توانند به جواهرات و زیوآلات طلایی شما آسیب برسانند.

برخی دلایل کاهش براقیت و درخشش به دلیل ترکیب شیمیایی طلای مورد استفاده برای ساخت جواهرات و زیورالات شما وجود دارد. همانطور که می دانید ، خالص ترین شکل طلا ، طلای 24 عیار بسیار نرم است. برای اینکه آن را به اندازه کافی محکم و قابل استفاده در ساخت زیور آلات ، با فلزات دیگر مانند نیکل ، پالادیوم ، نقره ، روی و منگنز مخلوط کنند. بر اساس نسبت طلا به فلزات دیگر ، خلوص مختلف طلا مانند 22 عیار ، 18 عیار و 14عیار دریافت می کنید. طلا یک فلز بی اثر است و به خودی خود لکه دار نمی شود. اما سایر فلزات مخلوط با آن در معرض اکسیژن و رطوبت هوا واکنش نشان می دهند. این واکنش ها باعث می شود که جواهرات طلای شما تیره یا بی رنگ شود. تغییر رنگ به فلز مورد استفاده در تشکیل آلیاژ طلا بستگی دارد.

تمیز کردن جواهرات طلا در خانه

بله، درست شنیدی. لازم نیست هر بار که پلاک طلا اسم یا گوشواره طلا  خود را که درخشش خود را از دست داده ، نزد یک طلا فروش ببرید  . یکی از ساده ترین و موثرترین روش برای تمیز کردن جواهرات طلا با استفاده از آب و صابون است.

شک نکنید! یک محلول آب و صابون ساده همان چیزی است که شما برای تمیز کردن پلاک طلا اسم ، دستبند طلا، گوشواره طلا  ، انگشتر طلا و یا حتی پلاک طلا نوزاد نیاز دارید. تمیز کردن جواهرات طلا با آب صابون ، آن را از آلودگی و روغن های جمع شده خلاص می کند. این روش یکی از سریع ترین روش ها برای بازگرداندن درخشش جواهرات طلای شما بدون دردسر است.

با این حال ، به یاد داشته باشید که نباید از این روش برای تمیز کردن قطعات پر از سنگهای قیمتی استفاده کنید. بعداً به آن خواهیم رسید. بنابراین چگونه تزئینات طلای ساده خود را با آب و صابون تمیز می کنید؟

  • ابتدا یک کاسه برداشته و آن را با آب گرم پر کنید. صابون را اضافه کرده و مخلوط می کنیم تا محلول ایجاد شود. برای تهیه محلول می توانید از شوینده های ملایم یا چند قطره مایع ظرفشویی استفاده کنید.
  • جواهرات طلای خود را به این مخلوط آغشته کنید. بگذارید به مدت 15-20 دقیقه خیس بخورد.
  • بعد ، آن را با آب سرد بشویید و آن را صاف روی پارچه یا حوله ای نرم ، تمیز و خشک قرار دهید. بگذارید کاملاً در هوا خشک شود. همچنین می توانید از یک برس نرم و مویی برای از بین بردن کثیفی های گوشه و گوشه ها استفاده کنید. گرچه جواهرات را به سختی مالش ندهید.

فراموش نکنید که آن ها بعد تمیز کردن ترجیحاً در جعبه جواهرات نگهداری کنید.

تمیز کردن جواهرات طلا
تمیز کردن جواهرات طلا

از روش برس آب و صابون می توان برای تمیز کردن جواهرات ساخته شده از طلای زرد ، طلای سفید و رزگلد استفاده کرد.

تمیز کردن جواهرات طلا
تمیز کردن جواهرات طلا

تمیز کردن جواهرات طلا مملو از سنگ های قیمتی

جواهرات طلا مملو از سنگ های قیمتی برای داشتن و استفاده کردن کاملاً لذت بخش است. از سنگ های قیمتی مانند الماس و یاقوت گرفته تا انواع سنگ های نیمه گرانبها مانند توپازها و تورمالین ها . هر سنگ قیمتی به زیبایی طلا می افزاید.

 اگرچه می توانید از محلول آب صابون استفاده کنید ، اما هرگز جواهرات پر از سنگهای قیمتی را در آب خیس نکنید . خیساندن آن می تواند آب را در گوشه و کنار جواهرات طلا گیر بیندازد و به مرور زمان باعث زنگ زدگی یا تغییر رنگ آن شود. در عوض ، آن را بشویید و از یک مسواک بسیار نرم ، شاید یک مسواک کودک برای تمیز کردن آن استفاده کنید. قبل از شستشو ، زیور آلات خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ سنگ سستی ندارد. بعد از شستشو و قبل از قرار دادن در جعبه جواهرات بگذارید کاملا خشک شود. باید اطمینان حاصل کنید که آب گرم نیست ، به خصوص اگر جواهرات شما دارای سنگهای قیمتی شکننده مانند عقیق باشد.

آیا جواهرات طلای شما به تمیز کردن با دستگاه نیاز دارد؟

آیا از هر روش خانگی برای پاک کردن زیور آلات طلای خود نا امید شده اید؟ اگر انگشتر طلا الماس یا پلاک طلا اسم یاقوت کبود شما هنوز بی رنگ یا تیره به نظر می رسند ، ممکن است به چیزی بیش از راه کارهای خانگی نیاز داشته باشید.

سطح بعدی تمیز کردن ، تمیز کردن با دستگاه است. بسیاری از جواهرفروشان تجهیزات تمیز کردن جواهرات طلا را به صورت خودکار برای تمیز کردن زیور آلات در همه اندازه ها و انواع مختلف دارند. این دستگاه می تواند یک تمیز کننده اولتراسونیک ، پاک کننده بخار ، یا یک یونی باشد. آنها افراد متخصصی هستند که می توانند در مورد ایمنی هر یک از این تکنیک ها برای تمیز کرد جواهرات طلا ، شما را راهنمایی کنند. اگر چنین است ، پس بگذارید جواهرات طلا شما را برای شما تمیز کنند.

نکاتی که باید برای تمیز کردن جواهرات طلا به خاطر بسپارید

برای اطمینان از طول عمر جواهرات طلای خود ، باید هنگام تمیز کردن آن بسیار احتیاط کنید. هرگز از پاک کننده ، جامد یا مایع حاوی سفید کننده استفاده نکنید. این ها می توانند طلا را در صورت استفاده به صورت دائم ، تغییر رنگ دهد. به جواهراتی که با سنگهای قیمتی گرانبها پوشانده شده اند بیشتر توجه کنید.

همچنین ، همیشه برای تمیز کردن جواهرات طلای خود از یک کاسه استفاده کنید. هرگز آنها را مستقیماً زیر آب شیر ظرفشویی یا حوضچه شستشو ندهید. اگر در حال شستشوی زیور آلات در سینک ظرفشویی هستید ، مطمئن شوید که فاضلاب آن پوشیده شده است. شما نمی خواهید انگشتر طلا یا گوشواره طلا مورد علاقه شما در فاضلاب قرار گیرد ، درست است؟

هنگام شستشوی جواهرات طلای دارای سنگ های قیمتی خود ، اجازه ندهید که آب لوله کشی با فشار  قوی جریان یابد.

تمیز کردن ملایم و آهسته می تواند به شما کمک کند جواهرات طلای ساده و جواهرات طلا دارای سنگ های قیمتی شما جلای طبیعی خود را حفظ کنند. هر زمان شک کردید ، به یک جواهرفروش مورد اعتماد مراجعه کنید.

شما می توانید برای دیدن طرح های متفاوت و زیبای جواهرات طلا به صفحه فروشگاه سایت مراجعه کنید .

همچنین می توانید برای دیدن مراحل نمونه کارهای ساخته شده و سفارشی به پیج اینستاگرامmehrzadgallery_18مراجعه کنید .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *